Leonardo INFO

číslo 6, 2002

OBSAH

Nová Výzva Evropské komise

Česko-rakouský seminář

Co je tematický monitoring?

Úspěch českých projektů

Seminář o projektech mobilit

Zvyšování kvality projektů mobilit

Jak do zahraničí s Leonardem

Ohlasy programu v tisku

Leonardo v Kroměříži

Leonardo na výstavě

Užitečné adresy

 

 

STARŠÍ ČÍSLA

Co je tematický monitoring?

Od letošního roku se v účastnických zemích programu Leonardo da Vinci konají práce na tzv. tematickém monitorování projektů. Jejich cílem je podle generálního direktorátu Vzdělávání a kultura Evropské komise identifikovat projekty s největším potenciálním účinkem na systém celoživotního odborného vzdělávání a vytvořit předpoklady pro co nejširší využívání výsledků těchto projektů. Byly do nich zahrnuty všechny pilotní projekty a projekty jazykových dovedností programu schválené od roku 2000.

Ty pak byly roztříděny do pěti tematických skupin:

  1. Integrace do trhu práce
  2. Rozvoj dovedností v podnicích, zejména malých a středních
  3. Adaptace nabídky vzdělávání a nové metody vzdělávání - kvalita vzdělávání
  4. Transparentnost, hodnocení a validace znalostí
  5. E-learning

Do většiny tematických skupin bylo zařazeno kolem 80 - 100 projektů schválených v letech 2000 a 2001. Ze všech projektů tak byly vytvořeny skupiny tematicky příbuzných projektů. Informace o těchto projektech byly jednotnou formou soustředěny do příslušné databáze. Začaly již analýzy těchto projektů, na nichž se kromě pracovníků národních agentur podílí také experti z příslušného oboru. Práce v jednotlivých tematických skupinách řídí národní agentury programu z Rakouska, Nizozemí, Velké Británie, Francie a Německa. Informace o tematickém monitoringu lze získávat na internetové stránce s adresou www.socleoyouth.be.

Pracovníci české národní agentury programu se aktivně podílí na práci tří z pěti tematických skupin, a to Silvia Petrová ve skupině 1, Marcin Stryjecki ve skupině 2 a Jaromír Coufalík ve skupině 3. To umožňuje jak získávat informace a zkušenosti o projektech a metodách analýzy projektů z řady zemí, tak i uplatňovat poznatky od nás na zahraničních fórech. Obojí pak lze využívat ve prospěch zvyšování kvality projektů připravovaných a řízených v České republice. O dalším postupu prací na tematickém monitorování projektů programu Leonardo da Vinci budeme informovat v dalších číslech tohoto zpravodaje.